Kayıtlar

Ocak 20, 2011 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

OĞUL ÂLİM ÇINAR, BABASI MÜDERRİS MEHMET ÂLİM EFENDİ Yİ ANLATIYOR

BÜNYANLI MÜDERRİS MEHMED ALİM ÇINAR
"Babam, 1277 (M.1860) yılında Bünyan da doğmuştur. Müderristir. Kazada Meclis-i İdare âzâsı iken Millet Meclisine seçilmiştir. Birinci devre mebusudur. Milli Mücadelede sonuna kadar vatanın, milletin kurtuluşu için çalışmış, daha sonra Bünyan a gelmiş ve bir süre sonra da vefat etmiştir." (1928)
ÂLİM EFENDİ NİN OĞULLARINDAN İKİSİ ŞEHİT
"Âlim Efendi nin altı oğlu, yedi kızı vardır. Kızlardan altı tanesi hayatlarını kaybetmiş olup oğlu Mehmet de küçük yaşta ölmüştür. En küçük çocukları Âlim Çınar ve Nadir Bıçakçı dır. Oğlu Hüsnü, Çanakkale Arıburnu Muharebesinde şehit düşmüştür. Diğer oğlu Âsım, Kütahya çıkartmasında şehit olmuştur. Diğer oğlu Mahmut, Balkan Harbi nin başlangıcından Milli Mücadele nin sonuna kadar askerlik yapmış, uzun süren esaret hayatı yaşamıştır. On beş sene önce Bünyan da vefat etmiştir. Oğlu Abdülkadir hafızlık, imamet ve hitabet vazifelerinde bulunmuştur. O da vefat etmiştir.

MEHMED ALİM EFENDİ MECLİS TE İRŞAD HEYETİ…

FAZIL AHMET BAHADIR - YENİDEN KUVA-YI MİLLİYE

1958 senesinde Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. İlkokul ve lise tahsilini Pınarbaşı nda tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi nden mezun olduktan sonra Ardahan ve Sapanca da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Hacılar Baki-Ayşe Simitçioğlu Anadolu Lisesi nde görev yapmaktadır. 
Şair, Türkiye Yazarlar Birliği ve Polatlı Belediyesi nin Sakarya Savaşı nın yıldönümü Kutlamaları çerçevesinde ortaklaşa düzenlemiş oldukları “Sakarya Savaşı Hatırat Yarışması” nda “Liseli Şehitler Destanı” adlı eseri ile 13 Eylül 2005 tarihinde birincilik ödülü almıştı. 
Şiirlerinin bir bölümünü “Yeniden Kuva-yı Milliye” adını verdiği bir kitapta toplamıştır. 
Şairin şiirleri; Kayseri Türk Ocağı Gazetesi, Türk Edebiyatı, Orkun, Kardaşlık, Altınköprü, Türkmen Bohçası, Erciyes, Gültepe, Berceste, Müdafa-i Hukuk dergilerinde yayımlanmaktadır. 


Erciyes Tv’de cumartesi günleri saat 18.00-19.00 arası yayınlanan Kitabistan programında şairimiz “Borçlu Bebek” isimli kitabının yayına hazır oldu…

ATATÜRK’Ü GÖRMEK İSTİYORSANIZ AYNAYA BAKIN!

Atatürk bir okula gitmişti.her zaman olduğu gibi bütün çocuklar etrafını sardı. hepsi sevinç içinde onu alkışlıyordu. Yalnız küçük bir çocuk;bir kenara çekilmiş,ilgisiz gibi duruyordu bu durum Atatürk ün gözünden kaçmadı. Onu yanına çağırdı:
- Çocuğum,neden durgunsun? Bir derdin mi var? Hasta mısın? dedi.
Çocuk:
- Bir şeyim yok efendim dedi.Arkasını döndü, gözlerinden akan yaşları gizlice sildi.
Atatürk:
- Niçin ağlıyorsun yavrum? Sen ağlayınca ben çok üzülüyorum dedi.
Küçük çocuk,o vakit yaşlı gözlerini Atatürk e çevirdi:
- Atam,seni böyle yakından görmek isterdik. Geldin,gördük,sevindik. Ama artık sıramızı savdık.Bir daha seni ne zaman göreceğiz? Ona ağlıyorum.
Atatürk oradaki çocuklara baktı:
- Beni ne zaman görmek isterseniz,aynaya bakın.Siz Türk çocukları benim birer parçamsınız.Bende sizin dedi

4 BİN MEHMETÇİKLE ROMA’YA GİRERİM
"Mussoloni bütün dünyaya meydan okuyordu. Rodos adasına 40 bin asker yığmış. İzmir i istiyor bizden. İtalyan sefiri Povli Atatürk ün yanına geldi. Atatürk gece…

BÜNYANLI İSMAİL OĞLU HACI SADIK YEŞİLTAŞ'IN DİLİNDEN KURTULUŞ SAVAŞIMIZ

AFYON
Arkadaşlar! Afyon da düşmanın üzerine hücum ettik ve Afyon dan düşmanı kovduk. Orada Yunan komutanlarından ve askerlerinden çok esir aldık. Kumandanımızdan bizlere istirahat vermesini istedik. Kumandanımızın adı Koca Vehbi idi. Koca Vehbi, Dumlupınar a yetişmemiz lazım dedi. Oradan hareket ettik. Gazi Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir Paşalar önden gittiler.
DUMLUPINAR
Dumlupınar a saat 12 de vardık. Bu paşalar bir araya gelip düşmana nasıl saldıracağımıza karar verdiler. Biz bekliyorduk, toplarımızın başındaydık. Bu sırada kırmızı maytap atıldı. Bunun manası, topçulara ateş emridir. Toplarımızı ateşledik. Bir saat kadar ateş ettikten sonra, yine bir maytap atıldı, ateşi kestik. Ateş bitince paşalarımız, asker şenlik yapsın diye emir verdiler. O gün şenlik yaptık. Sabah olunca Gazi Mustafa Kemal, askeri toplayıp bir konuşma yaptı. Dedi ki: "Allah ı analım. Saniyesiz evlatlar sayesinde, saniyesiz çobanlar sayesinde düşmanı perişan ettik."
Orada düşman…

KAYSERİ’NİN MEŞREBİ /S.Burhanettin AKBAŞ

Aziz dostum diyor ki: -Haftanın bir günü uçuyoruz gökyüzünde Allah Allah diyerek… Allah selamet versin hepsine. Allah Allah diyerek uçmak ne güzel… Allah’ı zikretmek, adı güzel kendi güzel Hz.Muhammed’in (sav) adını yâda getirmek ne güzel… Aziz dostum diyor ki: -Bu bizim meşrebimizdir. Siz adına ne derseniz deyin. Biz bu minval üzre yaşamaktan bahtiyarız. Biz Allah yolunun yolcusu olmaya namzet olmuşuz. Onun yolunda dönmekten, onun yolunda gökyüzünde ağmaktan mesuduz. -Hatta ve hatta haftada bir günümüzü de Kur’an-ı Kerim’i okumaya ve öğrenmeye ayırmışız. Ona da eyvallah… Başımız üstüne… Kayseri, itidaldir. Kayseri, inkişaftır.