Kayıtlar

Ocak 19, 2011 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

MEYDAN ŞAP ŞAP İNİŞ NO NO!

Erciyes TV’de Pazar akşamları yayımlanan ve arkadaşım Mehmet Conağası ile birlikte hazırlayıp sunuduğumuz “Ah O Eski Günler” programında 1930 Kayseri doğumlu İbrahim Küçükgöncü’yü ağırladık geçen hafta. Geçmiş zamanların güzelliği, zenginliği ortaya çıktıkça yeni yeni şeyleri öğrenmenin de keyfine varıyoruz. Kayseri’nin canlı tarihleri dediğimiz yaşlılarımız, öyle güzel geleneklerden, hatıralardan bahsediyorlar ki bunları mutlaka gelecek nesillere aktarmalıyız diye düşünerek arkadaşım Mehmet Conağası ile birlikte hummalı bir faaliyetin içine girmiş bulunuyoruz.

Program esnasında anlatılan bir olay adeta fıkra gibiydi. Sizinle paylaşmak istiyorum.


Eski zaman hikayesi bu… Uçak Fabrikasının pistine bir Amerikan Uçağının inmek istediğini anlıyorlar ve o sırada da kulede İngilizceyi çok iyi konuşan kule görevlisinin yerinde başka biri var. Ona diyorlar ki “Aman bu uçak piste inmeye çalışıyor, şu an pistin durumu çok kötü, her taraf ıslak, Amerikan uçağını uyar da piste inmesin.” Zorda kalan k…

İSTİKLAL SAVAŞI GAZİLERİMİZDEN İSMAİL TÜRKÖZ ÜN DİLİNDEN KURTULUŞ SAVAŞIMIZ

Öğrencim Serap Türköz e Bünyan Ticaret Lisesinde bir görev vermiştim. Aile büyüklerinden İstiklal Savaşı gazilerimizden İsmail Türköz ile söyleşi yapacaktı. Serap Türköz, bu söyleşiyi gerçekleştirdi ve biz de o zamanlar Bünyan Kültürü dergisinin Mayıs 1993 / 6. sayısında yayınlamıştık. Gazimizin ses kaydının çözümleyerek yayına vermiştik.
Buradan sizlere gazimizin anlattıklarını özetleyerek nakledeceğim:
"BABA VE İKİ OĞUL ASKER"
"Askere gitmeden önce bekardım. Evlenemezdim çünkü babam Sarıkamış ta, kardeşim de Samsun da askerdi. Anneme bakan kimse yok diye beni bırakmışlardı. Sonradan beni de askere aldılar. Babamı bir daha göremedim. Ama kardeşim geldi. Çünkü o Samsundaydı. Cephede olmadığı için müfreze idi. Yani takipçiydi."

ÖNCE DOĞU CEPHESİNDEYMİŞ
"Harbiye Nazırı Adnan Paşa, Erzurum da ordu komutanıydı. Biz, Ağkoyun Yaylası, Koç Yaylası, Bayburt Yaylası, Sarıkamış ta ve Palandöken Yaylalarında bulunduk ve buralarda savaştık.
BATI CEPHESİ VE KURTULUŞ SAVAŞIMIZ&qu…

KAYSERİ’DE YERLEŞİM YERLERİNİN ADLARI ESKİYE DÖNMELİ MİDİR?

Geçen gün bir arkadaş toplantısında ilginç bir soruyla karşılaştım. Fikirlerime itimat eden arkadaşlarımın samimi bir sorusuydu bu. Dediler ki: -Kayseri’deki yer adlarında eskiye dönüş yapılabilir mi? Sen bu konuda ne düşünürsün? Gerçekten ilginç bir konuydu. Önce şunu sordum: -Eski derken ne kadar eskiyi kastediyorsunuz? Tabii ele aldıkları konunun inceliklerini bilmedikleri için sorduğum soruyu da benim ele almamı istediler.
Anlattığım konu şudur: Yer adlarında eski dediğimiz kavram değişik dönemleri içerir. İnsanlar, eskiden neyi kastettiklerini bilmelidirler. Mesela, Yeşilhisar ilçemizin tarihi adları şöyledir:Kbistra,.Zencibar, Küvistre, Derevliye,
Develi Karahisarve son olarak Yeşilhisar’dır.
Şimdi biz Yeşilhisar’ın adını bunlardan birine döndürürsek ne kazanç elde ederiz.
Bir kere ortada tarihi bir süreç var. Eski Anadolu Halklarının dönemlerini yansıtan bu isimleri halk bilmez, olsa olsa birkaç tarihçinin haberi vardır.
Ayrıca eskilerin “tekamül” dedikleri bir süreç vardır. Yani her tari…

EN GÜZEL İSİMLER O’NUNDUR / S.Burhanettin AKBAŞ

“En güzel isimler Allah’ındır. Öyleyse O’na o güzel isimlerle dua edin.” 
(Araf Suresi, 180. ayet) 
Arapçada "esma" (isimler/ adlar) demektir. "hüsna" ise "güzel" kelimesinden yani hüsn den kaynağını alır. 
Güzel isimler, Alemlerin Rabbine verilmiş 99 tane isimden oluşur. Bu isimler, her ne kadar isim olarak adlandırılmış ise de bu 99 isim Rabbimizin özellikleri ile ilgili olduğu için sıfat diyen de haklıdırlar. 
Tanrı kelimesi Türkçe olduğu için tabii ki ayet ve hadislerde geçmeyecektir. 
Lakin şöyle bir durum var: İngilizcedeki "God" kelimesi dahil, 2500 ya da 4000 civarında olduğu kabul edilen dünya dillerinde mutlaka Alemlerin Rabbini ifade etmek için kelimeler mevcuttur. 
O zaman daha geniş açıdan bakarsak, ortaya atılan tez şudur: Bütün Dünya dillerindeki kelimeler "Allah" kelimesinin yerini tutamaz. 
Allah kelimesine bu derece duyulan saygıya sevgiye ve hatta özel isim olduğu ifade edenlere diyeceğim ne olabilir ki... Lakin, dillerinde…