Kayıtlar

Ocak 15, 2011 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

KAHRAMAN KAYSERİLİYİM

Subay bir gün askerlere nereli olduklarını, anne ve babalarının adlarını sormuş. Bütün askerler çıkıp sırayla kendilerini tanıtmış. Askerin biri çıkıp subaya:
-Maraşlıyım, demiş.
Subay askere bir tokat atmış:
Yeniden tekrarla.
Asker yeniden:
-Maraşlıyım, demiş ve tokadı yemiş.
Üçüncü sefer asker Kahramanmaraşlıyım demiş ve tokattan kurtulmuş. Sıra Kayserili askere gelmiş. Asker, subay bana da tokat atar diye aklından geçirmiş ve subay nerelisin diye sorunca:
-Kahraman Kayseriliyim, demiş. Kayserili Piknikte
Kayserili, Adanalı, Antepli ve Rizeli bir gün pikniğe gitmeye karar vermişler. Herkes pikniğe yanında bir şeyler getirmiş. Rizeli çayını, Antepli baklavasını, Adanalı şiş kebabını getirmiş. Kayserili de kardeşini getirmiş.
İki kere aboovvv
Kayserilinin biri bir gün İstanbul’a gitmiş. Pazarda dolaşıyormuş. Elma satın almak istemiş. Satıcıya:
-Elma kaç para, diye sormuş.
-200 lira diyince satıcı,
Aboovv demiş Kayserili.
Hemen elmacının yanında ayva satılıyormuş. Satıcıya:
-Ayva kaç para, demiş.
-400 …

KAZMANIN KABI

İki Kayserili tarla sularken bir tane çizme bulmuşlar. Hayatlarında hiç çizme görmemişler, ne olduğunu merak etmişler. Köyün en yaşlısına sormuşlar. Bilse bilse Mehmet Ağa bilir diye ona götürmüşler. Mehmet Ağa sağına bakmış soluna bakmış:
-Aman bunu bilemediniz mi kazmanın kabı, demiş.
Ekmeği yedim az önce bitti
Bir Kayserili ve bir Trabzonlu çöl gibi ıssız yerde mahsur kalmışlar . Ellerin de de bir tane ekmek varmış. Belki bir araba geçer diye yol kenarına çıkmışlar. Arabayı beklerken oyalanmak için bir oyun oynamaya karar vermişler ve dükkancılığa başlamışlar. Sırayla birimiz dükkan sahibi birimiz müşteri olalım demişler. Kayserili:
-Önce ben dükkan sahibi olayım, demiş.
Trabzonlu “tamam” deyip dolaşıp gelince:
-Bir ekmek alabilir miyim? Demiş.
-Ekmeği yedim az önce bitti, demiş. Sen büyüklükte bir eşeğe...
Bir Kayserili boyacı, saraya boyacı başı olur. Günlerden bir gün padişah, Kayserili boyacı başına kapı eşiklerini boyamasını buyruk verir. Kayserili işe koyulur ve işi bitirir. Padişaha …

Bir devir kapanırken iki eski oyunumuz: MİCOZ VE LODAK

Şimdi sizlere iki değerli öğretmenin iki değerli yazısını paylaşacağım. Biri Mustafa Dilekmen, diğeri de Namık Kemal İlhan. Mustafa Dilekmen geçmiş zamana bir perde aralıyor ve o zamandan bugüne ulaşmakta zorlanmış ve tökezlemiş kalmış Micoz Oyununu anlatıyor. Namık Kemal İlhan hocamız ise 25-30 yıldır artık iyiden iyiye gündemden düşen ve unutulmaya terk edilen Lodak Oyununu anlatıyor.
Keşke “Eski oyunları yaşatmak” için bir kulüp ya da dernek olsa, bizler de gitsek bu oyunları oynasak, çoluk çocuk hep görse, öğrenseler, onlar da oynasalar ne güzel olurdu.
İşte bizi terk etmekte olan iki oyunumuzu gözü yaşlı uğurlarken hatıralarda kalanları içimiz buruk okuyalım:

Micoz Oyunu / Mustafa DİLEKMEN
Çocukluğumuzun ılık yaz akşamlarının tuzu hâlâ dudaklarımızda… O lezzeti, tuzu hatırladıkça dudaklarıma hep acı bir gülümseme yayılır.
Kaptık mı su kovasını ve maşrapayı (su içme tası) doğru sokağa… Çünkü, su dolu koca ve maşrapa Micoz oyunu için, su ile toprağa iç içe iki daire çizmek içindir. Önce…

OLMAZ İKİ TANE İSTERİM

Kayserili bir gün mağazaya gider. Bir ceket almak ister. Ceketi
gösterip:
-Ne kadar?
Mağaza sahibi:
- 20 milyon.
- Çok pahalı, baksana rengi filan soluk.
- Tamam 15 milyon olsun.
- Yahu bunun markası filan belli değil, astarı da kaymış.
- Tamam abi 10 milyona götür.
- Hayır baksana düğmeleri uyumsuz, omuzları düşük.
Bunun üzerine mağaza sahibi :
-Al bedavaya götür,
Deyince Kayserili:
-Olmaz 2 tane isterim der . Otuz iki diş
Tıp Fakültesinde ve diğer okullarda okumakta olan öğrenciler, TUS (Tıpta uzmanlık sınavı) ve sonrası seçmek istedikleri uzmanlık alanlarında konuşurlar. Kimi öğrenciler beyin cerrahisini, kimileri kalp uzmanlığını, kimileri kulak-burun-boğaz uzmanlıklarını tercih edeceklerini belirtirler. Sıra Kayserili öğrenciye gelir, kendisinin diş doktoru olmak istediğini söyler. Sebebini soranlara ise:
-İnsanların bir beyni, bir kalbi, bir burnu, bir boğazı var ama 32 dişi var.


Bu koltuk Trabzon a gitmez
Kayserili Trabzon’a gitmek için uçağa biner. Uçak görevlileri ve
orada bulunan herkes Temeli…