Kayıtlar

Ocak 10, 2011 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

KEMALİZM VE ATATÜRKÇÜLÜK /S.Burhanettin AKBAŞ

Kemalizm ile Atatürkçülük aynı kavramlardır.
Kemalizm; temel ilkelerini Atatürk’ün belirlediği, Türk ulusunun, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde ileri bir toplum olarak çağdaş uygarlık düzeyine erişmesini, tüm insanlığın içinde bağımsız, eşit ve şerefli bir biçimde yer almasını amaçlayan bir düşünce sistemidir. Atatürkçülük olarak da adlandırılan bu sistem, Türk toplumunun gereksinim ve isteklerinden doğmuş; devlet yaşamına, düşünce yaşamına, ekonomik yaşama, toplumun temel kurumlarına ilişkin gerçekçi düşünce ve ilkeleri içeren tümden bir ulusal çağdaşlaşma, değişim ve dönüşüm modelidir.
Atatürk ü anlayabilmek için biraz çaba harcamak gerekiyor. 
Birincisi, Atatürk ün yaptığı her hareket Atatürkçülüğün içinde yer almaz.
Atatürk sigara içerdi öyleyse Atatürkçüler sigaraya iyi bir şey gözüyle bakarlar denmez. Bu olayı hafife almak ve ciddi bir şekilde sulandırmaktır.
Atatürkçülük, Komünizm, Kapitalizm, Sosyalizm gibi sistemlerle karşılaştırılmaz. Çünkü, onlar gibi her topluma uygulanabil…

KÜLTİGİN SİZE SESLENİYOR

"Oğuz Beyleri! Türk ulusu, dinleyiniz! Yukarında Tanrı ezmeden, aşağıdan yer çökmeden, ey Türk ulusu, ülkeni, yasaklarını kim bozdu? Türk Ulusu tövbe et! Baş eğerek yükselttiğin Hakan ının güzel yurdunu aldattın. Kötülüklerinle, fenalıklarınla, özgür yaşadığın güzel yurdu tutsaklar yurdu edip kirlettin. Yabancı komşuların amaçlarına uşaklık ettin. Kendi yurdundan kaçıp düşmanlarının yanına sığındın. 
"Türk ulusunu dağıtıp sürmek için mızraklar nereden geldi? Onları getiren sen oldun." 
"Ey Ünlü Ötüken Ormanın ulusu! Çin e kaçtınız! Varanlarınız vardı, kalanlarınızı sığındığınız Çinliler öldürdü. Kaçtığınız erde sizi uşak yaptılar. Kanınız su gibi aktı. Kemikler dağ gibi yığıldı. Bay oğlun kul oldu. Temiz kızın gön oldu. Korkaklığından, bilgisizliğinden amcam Hakan uçtu, gitti. Artık adın değişti, Çince ad aldın. 

"Amcam Han ölünce Türk ulusu büsbütün parçalandı. Akağım Kağan uçuruma uçtukta da inim Gültekin 7 yaşında geldi. 
"Amcamın oğlu Küçük Han bize başka…