Kayıtlar

Ekim 31, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Kayseri’de sokak çocukları

Resim
Yavuz Bülent Bakiler’in “Sivas’ta Yoksul Çocuklar” isimli şiirini bilenler bilirler, biz bilmeyenler için buraya alalım ve okuyalım bu güzel şiiri.
SİVAS'TA YOKSUL ÇOCUKLAR   Sivas'ta Ulu Camii avlusunda çocuklar Yalvaran gözlerle etrafa baka baka Açıyorlar küçük esmer avuçlarını: -Emmilerim sadaka! Emmilerim sadaka!
Hükümet konağının yanında biri Bir kemik kalmış bir deri... 'Boya cila yimbeş,boya cila yimbeş' diye ağlıyor Ve daha fırça bile tutamıyor elleri.

BİRİ BENİ ANLADI, O DA YANLIŞ ANLADI

Resim
Bazen gazete haberlerini okurken iyice kendimi koyveriyorum, hatta basıyorum kahkahayı… Niye mi? Çünkü, bizim gazetecilerin habere attıkları başlıklar yüzünden ya da haberin içeriği ile başlığı arasındaki kurulan münasebet yüzünden. Geçen gün Türk basınında zaman zaman nükseden haberlerden biri vardı: Diyor ki başlık: “Avrupalıların ataları Türk çıktı.” Böyle haberleri zaman zaman okuruz nedense. Haber döner dolaşır tekrar ortaya çıkar. Kim çıkarır bilinmez. Benzer haberler de vardır ve onlar da zaman zaman ortaya atılır. “Fransızların ataları Türk’müş.” “İtalyanların kökeni Türklermiş.” Şimdi biz elimizdeki haberi bir değerlendirelim. Haberde diyor ki: