Kayıtlar

Ekim 13, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

KAYSERİ SOY ARAŞTIRMALARI: HACIPAŞAOĞLU AİLESİ

Resim
Kıymetli Hemşehrimiz O.Reşat Hacıpaşaoğlu’ndan oldukça anlamlı ve güzel bir mektup aldım. Mektupta Hacıpaşaoğlu şöyle diyor: “Sizin Net’teki web sitelerinde, köyümüz ve Kayseri geneliyle ilgili yaptığınız incelemeleri takip ediyorum. Halk edebiyatı ve bölge tarihi ile ilgileniyorsunuz. Mesleki alt yapınız da bu ilginizi destekleyince, Kayseri için olumlu, faydalı işler yapmış oluyorsunuz.”
Bu gönül alıcı sözlerden sonra bizim de yıllardır kökleri hakkında bazı bilgilere sahip olduğumuz Hacıpaşaoğlu Ailesi hakkında yapmış olduğu çalışmadan bahsediyor ve mektubun ekinde de dört sayfalık Hacıpaşaoğlu Ailesi ile ilgili güzel bir araştırma yazısı yer alıyor. Araştırma öncü bir çalışma niteliğinde ama aile köklerini 16. Yüzyılda tespit etmesi açısından çok önem taşıyor. Çünkü, tarihi belgelere ulaşmanın ne kadar zor olduğunu bilenler bilirler. Ancak, bir kısım belge ve bilgiye ulaştığınız zaman aile köklerindeki isimlerle artık uzun ve zahmetli bir yolculuğa çıkacaksınız demektir. Bu tür çalı…

BÖYLE GÜNLERİN GELECEĞİNİ BİLSEYDİM…

Resim
Böyle günlerin geleceğini bilseydim, hayatımın tek gayesini para kazanmak üzerine adardım. Böyle günlerin geleceğini bilseydim, paranın bir önemi yok diye yıllarca nutuk atmazdım. Böyle günlerin geleceğini bilseydim, elimdeki avucumdaki paraları kitaba yatırmazdım. Böyle günlerin geleceğini bilseydim, hiçbir idealin peşinde koşmazdım, mefkureler uğruna paralanmazdım, dini imanı para olmuş bu dünyada Allah’ın her günü parayı düşünür, paraya inanır, yalnızca paraya güvenirdim. En güvenilir dostum para, en vefalı arkadaşım da para olurdu. Böyle günlerin geleceğini bilseydim, hayatımı farklı çizerdim. Herkesten fazla kaypak, herkesten fazla üç kağıtçı olmaya çalışırdım. Erdemlerin peşinde koşmazdım. Onlar gibi küçük işler yapıp büyük laflar ederdim. Böyle günlerin geleceğini bilseydim, dünyayı fırsatlar dünyası olarak görür, burnumu havaya diker, paranın kokusu neredeyse oraya ulaşmaya çalışırdım.