Kayıtlar

Şubat 13, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

KAYSERİ’DE OĞUZ BOYLARININ DAĞILIMI

Resim
AVŞAR HATTI
Kayseri’de 18. yüzyılda büyük bir Avşar göçü olduğu için, Kayseri’nin Tomarza, Pınarbaşı ve Sarız ilçelerindeki Avşarlar hep öne çıktı ve sadece bu bölgede Avşar topluluğunun olduğu zannı uyandı. Bunda haliyle diğer Avşar topluluklarının boy adlarını unutmuş olmaları da etkili oldu. Halbuki biz 12. yüzyılda Orta Anadolu’da ve Çukurova’da hareket halinde büyük bir Avşar topluluğunun varlığına dikkat çekmiştik.
İskan edilen bu konar göçer topluluklardan iki tanesi Hacı İvaz ve Salman adıyla Kayseri’de iki tane mahalle kurmuşlardı. Bu isimler onların oba adlarıdır aynı zamanda. Hacı İvaz topluluğu İncesu hattından Kayseri’ye gelip yerleşmişler; Salmanlar ise Zamantı’dan gelerek şehre yerleşmişlerdi.
Şehir merkezi dışında İncesu, Felahiye, Özvatan, Sarıoğlan hattında, Hacılar’da, Develi ve Bünyan’da da Avşar toplulukları vardı. Fakat boy adları unutulduğu için 18. yüzyılda yöreye büyük bir Avşar göçü olunca bunlar unutuldu gitti. Bunları 1997 yılında “Kayseri Yöresine Yerleşen …

YUNAN ORDUSUNDA NAMAZ KILANA ZULÜM YOK!

Resim
Dersimizin adı gazete manşetleri olsun. Bir gazete İskeçe’nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete ile röportaj yapmış. Oldukça uzun bir yazı olarak da adı malum bir gazetede yer almış bu röportaj. Ahmet Mete, bu başlığı görünce çok üzülmüş olmalı. Çünkü, Yunanistan’daki Türk azınlığın onca derdini anlattım, hiçbirini manşete taşımamışlar da Yunan ordusunda namazımıza, orucumuza pek karışan olmaz diye bir lakırdı ettik, adamlar o laftan yola çıkıp Türk Ordusuna gol atmak için böyle bir başlık seçiyorlar. Demek ki gazetenin niyeti Batı Trakya’daki Türk azınlık ve dertleri değil, sadece Türk Ordusudur.

Aynı röportajda Ahmet Mete, Türkleri Yunan ordusunda onbaşı bile yapmazlar, Türklere hakaret ederler diyor. Yunanistan’ın başta vakıf meselesi olmak üzere, müftü seçimi meselesi dahil birçok konuda Türklere her türlü haksızlığı yaptığını müftü açık açık söylemiş. Lakin ne hikmetse, gazete manşet olarak “Yunan Ordusunda namaz kılana zulüm yok” diye başlık atmak gereği duymuş. Halbuki yazının içeriği…