Kayıtlar

Ocak 18, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Reha Oğuz Türkkan vefat etti

Resim
Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan Vefat Etti

18 Ocak 2010 - 13:23
Türk 2020 Vakfı Başkanı Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan vefat etti. 1920 yılında İstanbul'da doğan akademisyen yazarın cenazesi yarın toprağa verilecek. 4 çocuk babası Türkkan pek çok eser ve araştırmaya imza atmıştı.

Türkkan'ın cenazesi 19 Ocak Salı günü Marmara İlahiyat Fakültesi Camiinden öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığına defnedilecek...

Reha Oğuz Türkkan ( 1920 - 2010)

1920 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Halid Ziya Bey, annesi Saibe Hanım'dır. İyi bir eğitim gördü. St. Joseph, Galatasaray ve Kabataş liselerinde okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde master yaptı. Tarih ve Türkoloji dallarında Sorbonne Üniversitesi'nde, Tecrübî psikoloji dalında ise Columbia Üniversitesi'nde ihtisas yaptı.

Uzmanlık dalları arasında psikoloji, futuroloji, hukuk, tarih, yazarlık ve yayıncılık (şeref ve sürekli…

KÜLTÜR SANAT'TA BU HAFTA

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri bu hafta gerçekleştirilecek 5 ayrı programla devam edecek.

Haftanın ilk etkinliği 19 Ocak Salı günü çocuklara yönelik düzenlenen 'Türk öykülerinden Seçmeler' programı olacak. Program Şehir Tiyatrosu'nda saat 14.00'te başlayacak.

Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas ve futbolcuların konuk olacağı 'Yaşadığımız Kent Kayseri' programı 20 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Saat 14.00'de başlayacak söyleşi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenecek.

Bu haftanın bir diğer etkinliği de aile içi eğitim semineri olacak. 21 Ocak Perşembe günü düzenlenecek seminere Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Atak konuşmacı olarak katılacak. Seminer Meclis Salonu'nda saat 14.00'te başlayacak.

Mustafa Demirci'nin konuk sanatçı olarak katılacağı Türk Tasavvuf Musiki Konseri 23 ocak Cumartesi günü Şehir Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek. Konser saat 19.30&…

Gesi Bağlarının gülleri mavi mi, hâri mi?

Resim
GESİ BAĞLARININ GÜLLERİ HARİ
Kayseri’de yediden yetmişe herkesin sevdiği Gesi Bağları türküsü, Kayseri denince pastırma gibi, Erciyes gibi, halı gibi, mantı gibi akla ilk gelenlerden biridir.
Gesi Bağları türküsünü derlemeye çalışanlar Gesi Bağları türküsünün birçok dörtlüğüne ulaştılar. Yüzün üzerindeki bent sayısı ile Gesi Bağları türküden öte artık bir destan büyüklüğüne ulaşmıştır.
Gesi Bağları türküsünün derlemeleri arasında bir dörtlükte karşımıza çıkan şu ifade hep kafamı karıştırmıştı. Deniyor ki bir mısrada : “Gesi bağlarının gülleri mavi” Gesi’de mavi güller vardı da bugüne kadar bizim haberimiz mi olmadı, diye düşünürken kelimenin aslını “mavi” değil de “hâri” olması gerektiği kanaatine vardım. “Hâri” ateş rengi demektir, yani kırmızının bir tonudur. Akla bu daha uygun düşer. Gesi Bağlarında mavi güller aramaktan böylece kurtulmuş olursunuz.
Gesi Bağları türküsünü kim söyledi?
Aslında 100 ya da 104 bentten meydana geldiği varsayılan, hatta mukayeseli bir çalışma yapıldığında dör…