Kayıtlar

Aralık 28, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Noel Baba ile Nasreddin Hoca

Resim
Bir yılbaşı yaklaştı mı, bizim memlekete bir şeyler oluyor. Sahte bir medeniyetin yalancı ve yaldızlı ışıkları kaplıyor her yanı. Gerçeğinden ya da plastiğinden çam ağaçlarının sokaklarda arz-ı endam ettiği bir kaypak devir… Milli Piyangoya bağlanan umutlar, alışveriş merkezlerinin tuzaklarla dolu çılgınlıkları…
Bizim medeniyetimiz bu kadar mı ucuz, bu kadar mı değersiz? Noel Baba kılığına girip gezenler, acaba Nasrettin Hoca gibi bir kahramanımız ola ola, bütün bunları nasıl yapabiliyorlar bu ülkede? Acaba Nasrettin Hoca ile Noel Baba`yı bu millet hiç karşılaştırmaz mı? Kendi medeniyetine ait olmayan şeylere bu kadar hayran olması nedendir?
Noel Baba:
Yılbaşına doğru gündeme gelen bir dönem figürüdür.
Nasrettin Hoca:
Yılın her günü yıldızdır.
Noel Baba:
"Bütün çocuklara karşılıksız armağan verme" gibi hayali ve imkansız bir fikrin kahramanıdır.
Nasrettin Hoca:
"Parayı ver, düdüğü çal" dürüstlüğüyle gerçekçi ve sahici bir kimsedir.
Noel Baba:
Çam ağaçlarının toplu katlia…

S.Burhanettin AKBAŞ’ın Hey Andon isimli romanı çıktı

Resim
S.Burhanettin Akbaş’ın 14. Kitabı tarihi bir roman oldu.
Ankara’da Yıldızlar Yayıncılık tarafından yayınlanan kitabın konusu da oldukça ilginç…
Roman, 1892-1893 Ermeni Olaylarını Osmanlı Arşiv Belgelerini esas alarak senaryolaştırmakta ve Kayseri, Merzifon, Amasya, Çorum, Yozgat ve Ankara’da geçmektedir.
Romanın baş kahramanı Reşit Bey, Sultan Abdülhamid Han’ın emriyle Anadolu’ya intikal eden Türk Polis Teşkilatından bir kişidir.
İşi istihbarat üzerinedir ve Türk Polisi ilk defa istihbarat çalışmalarına önem vermekte ve Ermeni komitacıların takibini yapmaktadır.
Roman, Reşit Bey’in Kayseri’ye gelişi ile başlar. Reşit Bey, Kayseri’de devlet erkanı, polis teşkilatı mensupları ve halktan kişilerle görüşmeler yapar.
Amaç Taşnak ve Hınçak örgütlerinin yasa dışı faaliyetleri hakkında belge ve bilgi toplamaktır. Çünkü, örgütün önemli kişilerinden biri olan Taşnak örgütü ileri gelenlerinden Andon Rüştuni’nin Kayseri’ye geldiğini öğrenmiş ve onun faaliyetlerinin takibini önceden Kayseri Polisine…