Kayıtlar

Aralık 7, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

“Kayseri’nin muhterem ahalisine teşekkür ederiz”

Bu sözler Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait… 19 Aralık 1919’da Kayseri’yi ilk ziyaretlerinin sonunda Kayseri halkına veda ederken Atatürk, Kayseri halkına böyle seslenmiş. Sadeleştirilmiş tam metni aşağıda veriyorum. Buyurun, o tarihte Kayseri halkı hakkındaki duygularını öğrenelim:
“Anadolu'nun iktisadi hayatında sonsuz ve yüksek bir yeri olan Kayseri'nin Temsilciler Kurulu'na açtığı içtenlik ve dolu kardeşlik kucağı o kadar sıcak o kadar gönül okşayıcı oldu ki, saygıdeğer Kayserililere açık bir teşekkür ve minnet diliyle seslenmeyi gerekli gördük. Kadın, erkek, çocuk bütün ulus bireylerinin genel bir coşku ve kaynaşma ile gösterdiği sevgi ve içtenlik, Temsilciler Kurulu'nu oluşturan bizlerin kişiliğinde, bütünüyle her kalbin birleşmiş ve herkesin anlaşmış ve kaynaşmış olduğunu göstermesi bakımından çok değerli ve yüce niteliktedir. Kurul çevresinde, her yüzden ve her Türk'ten taşan sevgi ve içtenlik seli içinde, hayatını adamış olduğu ç…

ŞİŞLİOĞLU AİLESİ

Resim
Cumartesi günkü Kitabistan programına Hayrullah Adnan Şişlioğlu katıldı. Biz kendisine Hayri Şişlioğlu diye hitap ettiğimiz için ben de böyle hitap edeceğim.
Hayri Şişlioğlu’nun 2008 yılında Laçin Yayınlarından çıkan bir kitabı var. Kitabın adı biraz uzun: “Tarihi Kayıtlar ve Belgeler Işığında Dedem Şişlinin Lütfi Efendi, Onun da Dedesi Şeyh Edebali Hazretleri. Nasıl Ulaştık. (Kayseri’deki Mülhak Vakıflar Gerçeği)”
Bir kitap adı için uygun olamayacak derece uzun bir ibare olmuş ama kitabın ardındaki mantığı bildiğim için bu uzunluğun üzerinde fazla durmak istemiyorum.
Hayri Şişlioğlu, kitabında örnek bir çalışma sergiliyor ve kendi aile kökleri ile ilgili belgeleri ve bilgileri ortaya koyuyor. Bu açıdan yapılan çalışma son derece önemli…
Şişlioğlu’nun kitabının bir tek satırı bile işe yarasa bunu kazanç kabul ederiz. Kitapta bir tek satır değil, üzerinde durulması gereken nice satırlar var.
ŞEYH TARLASINA YAPILAN DUVAR
Özellikle kitabın 23. sayfasında “Şeyh Tarlasına Boş Yere Yapılan Duva…