Kayıtlar

Kasım 20, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Diyarbakır, neden “Amed” olsun ki…

Traji-komik şeyler bunlar. İnsan ne istediğini bilmez mi? Diyarbakır’ın Amed olması da ne demek? O zaman İstanbul da Konstantinepolis olsun, İzmir de Smyrna olsun. İyi de niye olsun ki… Bundan bizim kazancımız ne olacak? Traji-komik derken bunu kastediyorum zaten.
Bin yıllık Diyar-ı Bekir (Diyarbakır) adının kabahati nedir? Ne suç işlemiştir? Diyarbakır’ın kabahatini ben size söyleyeyim: Diyarbakır, Anadolu’nun fethinden sonra Bizans’ın “Amida” şehrine yerleştirilen Bekir isimli Arap soyundan insanların adını esas alarak bölgeye Türklerin verdiği bir isimdir. O yüzden hâlâ yaşlı adamlar bu şehrimize Diyarbekir (Diyar-ı Bekir) derler.
Nasıl oluyor da bir kısım zevat, İslam döneminde alınmış Diyar-ı Bekir (Cumhuriyet döneminde Diyarbakır olmuştur) isminin yerine Bizans döneminde kullanılan “Amida” adından gelen “Amed” ismini kendilerine kalkan yapıyorlar? Şaşılacak şey değil mi? “Amed” Kürtçe bir isim değildir. Çünkü, Diyarbakır’a Kürtlerin yerleşmeleri dahi çok sonraları olan bir hadised…